logo-szh

O klube


Náš oddiel hádzanej vznikol v roku 2005. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo zachovať a obnoviť slávne tradície prešovskej ženskej hádzanej. Pri vzniku tohto oddielu boli osoby, ktoré pamätajú tieto slávne časy - Milan Škopár, Marián Richter, Pavol Ščambura, Belo Krajňák, Peter Magda. Predsedom oddielu bol zvolený Peter Magda. Je na škodu veci, že ťažko vybudované renomé v Európe zaniklo v priebehu niekoľkých rokov. Aj kvôli tomu, ale hlavne kvôli našim deťom, sme sa rozhodli postupnými krokmi prinavrátiť Prešovu rešpektované postavenie v ženskej hádzanej, ktoré mu v minulosti patrilo. Je to ťažká úloha, ale ešte stále žijú v Prešove ľudia, ktorí milujú tento šport. Na ich zanietenosť, skúsenosti a aj odborné znalosti sa spoliehame.

V rokoch 2005-2008 sme hrali aj celoslovenskú dorasteneckú súťaž a vychovali sme niekoľko reprezentantiek Slovenska v tejto vekovej kategórii. V širšom kádri SR boli Lenka Eštočáková, Katka Terlecká a Petra Magdová. Petra Magdová bola nominovaná na MS 2008 v kategórii kadetiek. V kategóriach žiačok bolo 54 dievčat, ktoré hrávali krajské majstrovstvá.

V roku 2008 prevzal taktovku vedenia oddielu Peter Béreš. V sezóne 2008/2009 pod vedením trénerky Bibiany Klimkovej získali mladšie žiačky titul „Vicemajsterky SR“. V polovici roku 2009 klub ŠŠK Hermes Prešov pri Obchodnej akadémii v Prešove zmenil nielen názov, ale aj členov vedenia - začala sa éra Školského športového klubu pri Strednej lesníckej škole v Prešove, ktorá trvá dodnes. Predsedom oddielu a zároveň prezidentom klubu sa stal Peter Šutran. V novembri 2009 došlo k výmene trénera pri družstve starších žiačok - Bibiánu Klimkovú vystriedal pri kormidle Miroslav Leško.

Na začiatku sezóny 2009/2010  v klube ŠŠK SLŠ Prešov pribudlo nové družstvo prípravky, ktoré viedla trénerka Dorota Bačová. V tejto sezóne získali staršie žiačky pod vedením Miroslava Leška druhý titul vicemajstra SR. Z tohto úspešného družstva sa do reprezentačného výberu SR do 14 rokov dostali Barbora Kundratová, Lívia Ďuricová, Lucia Musilová, Barbara Hrabčáková a Soňa Pošiváková.

Sezónu 2010/2011 sme odštartovali s mladšími žiačkami A a B, staršími žiačkami a mladšími dorastenkami. Pri mladších žiačkach B pôsobili Peter Magda a Milan Škopár a pri mladších dorastenkách sa stal trénerom Milan Škopár. Miroslav Leško priviedol stašie žiačky k titulu “Majster SR 2011″. Hráčky Soňa Pošiváková, Tatiana Šutranová, Barbara Hrabčáková, Veronika Šumberová a Lívia Ďuricová sa dostali do reprezentačného družstva predkadetiek SR.

Do sezóny 2011/2012 sme vstúpili už so štyrmi družstvami - mladšie žiačky (tréner Peter Magda), staršie žiačky (Miroslava Kundrátová) a mladšie dorastenky A aj B (Milan Škopár). 

Sezóna 2012/2013 sa opäť zapísala zlatými písmenami do našej histórie - pod vedením trénera Milana Škopára získali mladšie dorastenky titul Majstra SR a do reprezentácie Slovenska boli nominované Tatiana Šutranová, Lívia Ďuricová, Soňa Pošiváková, Veronika Šumberová.  V tejto sezóne sme v dorasteneckej lige pôsobili s družstvami starších a aj mladších dorasteniek. Koncom roku 2013 prišiel k dorastenkám tréner Roman Lamač.

V júni 2014 nastal výrazný prielom v našej krátkej klubovej histórii. Po niekoľkoročnom snažení s mládežou sme mali záujem vstúpiť do 1.ligy žien, ale nám to nebolo umožnené. Následne sme po konzultácii s vedením SZH a našimi partnermi podali prihlášku do nadnárodnej československej súťaže (WHIL), kde sme doplnili ďalšie 4 slovenské družstvá - takto začala novodobá éra prešovskej ženskej hádzanej. V družstve žien pôsobili najmä bývalé hráčky Michaloviec a Košíc (Medveďová, Nemčíková, Pavúková, Falisová, Simič, Harčarufková, Babuková, Kocanová), ale aj naše talentované dorastenky (Šutranová, Čirčová, Vencuriková, Goboňová). Cieľom vedenia klubu bolo postupne zapracovávať domáce odchovankyne do družstva žien.

V sezóne 2014/2015 sme opäť dosiahli pekný úspech v kategórii starších žiačok, ktoré pod vedením Miroslavy Kundratovej obsadili 2.miesto na Majstrovstvách SR a získalo strieborné medaily. Po skončení sezóny klub opustil dlhoročný funkcionár Peter Béreš, ktorý sa rozhodol pre pôsobenie v Michalovciach. K družstvu žien prišiel skúsený odborník Dušan Daniš, ktorý viedol A-tím do konca sezóny 2017/2018.

Sezóna 2016/2017 priniesla viaceré úspechy - v kategórii žien  sa dievčatá dostali do finále Slovenského pohára, kde podľahli Iuvente Michalovce. V nadnárodnej súťaži WHIL obsadil Prešov 7.miesto a v play-off zápasoch o titul majstra SR obsadili dievčatá 3.miesto. Týmto výsledkom priniesli na pôdu nášho mesta medailu v kategórii dospelých po 28 rokoch ...  Čerešničkou na torte bolo pôsobenie družstva mladších dorasteniek, ktoré pod vedením Petra Magdu druhýkrát v histórii získalo titul majstra SR. V danej sezóne sme mali viaceré reprezentantky Slovenka - medzi ženami to boli Gubiková, Bačíková, Šutranová a Demajová, v tíme junioriek pôsobila Vencuriková s Goboňovou a v družstve kadetiek Popovcová, Kakaščíková, Ratvajská a Belušková.   

V ročníku 2017/2018 pôsobilo v klube 7 družstiev (ženy, staršie a mladšie dorastenky, staršie žiačky, mladšie žiačky A a B, prípravka), ktorým sa venovali tréneri Dušan Daniš, Miroslav Leško, Adam Dvorščák, Miroslava Kundratová, Barbora Kundratová, Martina Kužmová a Tatiana Šutranová. Bez zveličovania sa dá povedať, že to bola v novodobej histórii najúspešnejšia sezóna: družstvo žien obsadilo v rámci SR  3.miesto, mladšie dorastenky boli druhé a staršie dorastenky získali prvýkrát v histórii klubu ZLATÉ MEDAILY !!! Tieto úspechy sú pre nás veľmi vzácne, pretože kostru tímov tvorili najmä prešovské dievčatá. V danej sezóne nás v rôznych reprezentačných výberoch zastupovali tieto hráčky: Gubiková, Bačíková, Šutranová, Demajová, Vencuriková, Goboňová, Popovcová, Kakaščíková, Ratvajská, Belušková, Chovanová, Vargová, Lupkovičová, Dvorščáková a Timková.   

Ak pred rokom bolo na mieste konštatovanie, že sezóna 2017/2018 bola najúspešnejšia, tak v máji 2019 to už nebola pravda. Ročník 2018/2019 sa zapíše ešte lepšími výsledkami ako tomu bolo v minulosti. Výrazne oslabená súpiska žien (pred sezónou odišlo 6 skúsených hráčok) dokázala po 30-tich rokoch bojovať o titul majstra - v semifinále porazila tím Dusla Šaľa a vo finále podľahla Iuvente Michalovce. Tento úspech je veľmi cenný, pretože v tíme bola väčšina našich dorasteniek, ktoré pravidelne nastupovali za družstvo žien. Ďalšie úspechy dosiahli staršie a mladšie dorastenky, ktoré získali tituly Majsteriek SR!!! V danej sezóne pôsobilo v klube 8 družstiev - ženy, staršie a mladšie dorastenky, staršie žiačky A a B, mladšie žiačky A a B + prípravka. Družstvo žien prevzal pred začiatkom súťažného ročníka Maroš Vikartovský (pri kormidle vystriedal úspešného harcovníka Dušana Daniša, ktorý odišiel trénovať do Poruby). Asistentom trénera sa stal bývalý brankár Prešova Dušan Olejár. Maroš Vikartovský zároveň viedol družstvo starších dorasteniek, kde mu výrazne pomáhal Adam Dvorščák, ktorý bol zároveň trénerom mladších dorasteniek. Pri mladšom doraste vypomáhal asistent Patrik Humeňanský. Staršie žiačky pracovali pod vedením Miroslavy Kundratovej a mladšie žiačky viedla bývalá hráčka Barbora Kundratová. Naše najmenšie nádeje sme zverili trénerskej dvojici Tatiana Šutranová - Maryna Liebiedieva, ktoré boli počas sezóny aktívnymi hráčkami družstva žien. V sezóne 2018/2019 nás v národných výberoch reprezentovali tieto dievčatá: Popovcová, Ratvajská, Dvorščáková, Poláková, Vargová, Timková a Lupkovičová.

Je iba začiatok apríla 2020, a už môžeme hodnotiť uplynulú sezónu. Z dôvodu pandémie šírenia koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, bol k 30.3.2020 ukončený súťažný ročník 2019/2020. Keďže v zmysle súťažného poriadku SZH nebolo možné odohrať všetky stretnutia, tak v žiadnej súťaži nebol určený víťaz. Všetky výsledky daného ročníka majstrovských súťaží SZH a aj Krajských zväzov hádzanej boli týmto rozhodnutím anulované. Podľa tohto rozhodnutia žiadne družstvo nepostupuje ani nezostupuje do inej súťaže a nie je stanovené konečné poradie družstiev v tabuľke jednotlivých súťaží.

Počas leta 2020 sa situácia s koronavírusom zlepšila a sezóna 2020/2021 začala podľa plánu. Bohužiaľ už v polovici októbra opäť prišlo k prerušeniu všetkých amatérskych súťaží na Slovensku a v obmedzenom režime pokračovala iba nadnárodná MOL liga žien. V nej sme s oslabeným kádrom pod vedeníme trénera Maroša Vikartovského statočne bojovali až do konca a v národnom play-off sme získali 4.miesto. Ostatné súťaže (dorastenky a žiačky) boli opätovne anulované. 

PARTNERI