logo-mol-liga

O klube


Náš oddiel hádzanej vznikol v roku 2005. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo zachovať a obnoviť slávne tradície prešovskej ženskej hádzanej. Pri vzniku tohto oddielu boli osoby, ktoré pamätajú tieto slávne časy - Milan Škopár, Marián Richter, Pavol Ščambura, Belo Krajňák, Peter Magda. Predsedom oddielu bol zvolený Peter Magda. Je na škodu veci, že ťažko vybudované renomé v Európe zaniklo v priebehu niekoľkých rokov. Aj kvôli tomu, ale hlavne kvôli našim deťom, sme sa rozhodli postupnými krokmi prinavrátiť Prešovu rešpektované postavenie v ženskej hádzanej, ktoré mu v minulosti patrilo. Je to ťažká úloha, ale ešte stále žijú v Prešove ľudia, ktorí milujú tento šport. Na ich zanietenosť, skúsenosti a aj odborné znalosti sa spoliehame.

V rokoch 2005-2008 sme hrali aj celoslovenskú dorasteneckú súťaž a vychovali sme niekoľko reprezentantiek Slovenska v tejto vekovej kategórii. V širšom kádri SR boli Lenka Eštočáková, Katka Terlecká a Petra Magdová. Petra Magdová bola nominovaná na MS 2008 v kategórii kadetiek. V kategóriach žiačok bolo 54 dievčat, ktoré hrávali krajské majstrovstvá.

V roku 2008 prevzal taktovku vedenia oddielu Peter Béreš. V sezóne 2008/2009 pod vedením trénerky Bibiany Klimkovej získali mladšie žiačky titul „Vicemajsterky SR“. V polovici roku 2009 klub ŠŠK Hermes Prešov pri Obchodnej akadémii v Prešove zmenil nielen názov, ale aj členov vedenia - začala sa éra Školského športového klubu pri Strednej lesníckej škole v Prešove, ktorá trvá dodnes. Predsedom oddielu a zároveň prezidentom klubu sa stal Peter Šutran. V novembri 2009 došlo k výmene trénera pri družstve starších žiačok - Bibiánu Klimkovú vystriedal pri kormidle Miroslav Leško.

Na začiatku sezóny 2009/2010  v klube ŠŠK SLŠ Prešov pribudlo nové družstvo prípravky, ktoré viedla trénerka Dorota Bačová. V tejto sezóne získali staršie žiačky pod vedením Miroslava Leška druhý titul vicemajstra SR. Z tohto úspešného družstva sa do reprezentačného výberu SR do 14 rokov dostali Barbora Kundratová, Lívia Ďuricová, Lucia Musilová, Barbara Hrabčáková a Soňa Pošiváková.

Sezónu 2010/2011 sme odštartovali s mladšími žiačkami A a B, staršími žiačkami a mladšími dorastenkami. Pri mladších žiačkach B pôsobili Peter Magda a Milan Škopár a pri mladších dorastenkách sa stal trénerom Milan Škopár. Miroslav Leško priviedol stašie žiačky k titulu “Majster SR 2011″. Hráčky Soňa Pošiváková, Tatiana Šutranová, Barbara Hrabčáková, Veronika Šumberová a Lívia Ďuricová sa dostali do reprezentačného družstva predkadetiek SR.

Do sezóny 2011/2012 sme vstúpili už so štyrmi družstvami - mladšie žiačky (tréner Peter Magda), staršie žiačky (Miroslava Kundrátová) a mladšie dorastenky A aj B (Milan Škopár). 

Sezóna 2012/2013 sa opäť zapísala zlatými písmenami do našej histórie - pod vedením trénera Milana Škopára získali mladšie dorastenky titul Majstra SR a do reprezentácie Slovenska boli nominované Tatiana Šutranová, Lívia Ďuricová, Soňa Pošiváková, Veronika Šumberová.  V tejto sezóne sme v dorasteneckej lige pôsobili s družstvami starších a aj mladších dorasteniek. Koncom roku 2013 prišiel k dorastenkám tréner Roman Lamač.

V júni 2014 nastal výrazný prielom v našej krátkej klubovej histórii. Po niekoľkoročnom snažení s mládežou sme mali záujem vstúpiť do 1.ligy žien, ale nám to nebolo umožnené. Následne sme po konzultácii s vedením SZH a našimi partnermi podali prihlášku do nadnárodnej československej súťaže (WHIL), kde sme doplnili ďalšie 4 slovenské družstvá - takto začala novodobá éra prešovskej ženskej hádzanej. V družstve žien pôsobili najmä bývalé hráčky Michaloviec a Košíc (Medveďová, Nemčíková, Pavúková, Falisová, Simič, Harčarufková, Babuková, Kocanová), ale aj naše talentované dorastenky (Šutranová, Čirčová, Vencuriková, Goboňová). Cieľom vedenia klubu bolo postupne zapracovávať domáce odchovankyne do družstva žien.

V sezóne 2014/2015 sme opäť dosiahli pekný úspech v kategórii starších žiačok, ktoré pod vedením Miroslavy Kundratovej obsadili 2.miesto na Majstrovstvách SR a získalo strieborné medaily. Po skončení sezóny klub opustil dlhoročný funkcionár Peter Béreš, ktorý sa rozhodol pre pôsobenie v Michalovciach. K družstvu žien prišiel skúsený odborník Dušan Daniš, ktorý viedol A-tím do konca sezóny 2017/2018.

Sezóna 2016/2017 priniesla viaceré úspechy - v kategórii žien  sa dievčatá dostali do finále Slovenského pohára, kde podľahli Iuvente Michalovce. V nadnárodnej súťaži WHIL obsadil Prešov 7.miesto a v play-off zápasoch o titul majstra SR obsadili dievčatá 3.miesto. Týmto výsledkom priniesli na pôdu nášho mesta medailu v kategórii dospelých po 28 rokoch ...  Čerešničkou na torte bolo pôsobenie družstva mladších dorasteniek, ktoré pod vedením Petra Magdu druhýkrát v histórii získalo titul majstra SR. V danej sezóne sme mali viaceré reprezentantky Slovenka - medzi ženami to boli Gubiková, Bačíková, Šutranová a Demajová, v tíme junioriek pôsobila Vencuriková s Goboňovou a v družstve kadetiek Popovcová, Kakaščíková, Ratvajská a Belušková.   

V ročníku 2017/2018 pôsobilo v klube 7 družstiev (ženy, staršie a mladšie dorastenky, staršie žiačky, mladšie žiačky A a B, prípravka), ktorým sa venovali tréneri Dušan Daniš, Miroslav Leško, Adam Dvorščák, Miroslava Kundratová, Barbora Kundratová, Martina Kužmová a Tatiana Šutranová. Bez zveličovania sa dá povedať, že to bola v novodobej histórii najúspešnejšia sezóna: družstvo žien obsadilo v rámci SR  3.miesto, mladšie dorastenky boli druhé a staršie dorastenky získali prvýkrát v histórii klubu ZLATÉ MEDAILY !!! Tieto úspechy sú pre nás veľmi vzácne, pretože kostru tímov tvorili najmä prešovské dievčatá. V danej sezóne nás v rôznych reprezentačných výberoch zastupovali tieto hráčky: Gubiková, Bačíková, Šutranová, Demajová, Vencuriková, Goboňová, Popovcová, Kakaščíková, Ratvajská, Belušková, Chovanová, Vargová, Lupkovičová, Dvorščáková a Timková.   

PARTNERI