logo-szh

OBAVY POMINULI, KEĎ TÍM ODCESTOVAL ZO SRBSKA

naspäť

26.03.2018 17:06       981x

OBAVY POMINULI, KEĎ TÍM ODCESTOVAL ZO SRBSKA

Veľké znepokojenie u vedenia Slovenského zväzu hádzanej (SZH) vyvolali udalosti zo záveru uplynulého týždňa v Srbsku, keď prišlo k zrušeniu turnaja kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta hráčok do 20 rokov v Maďarsku (1. - 15. 7. 2018). Najskôr prišlo na poslednú chvíľu k zmene dejiska, zápasy 5. skupiny presunuli z Kragujevacu do Belehradu, ale napokon sa pre bezpečnostné riziká odohralo jediné stretnutie, v ktorom mladé Slovenky podľahli nórskym rovesníčkam (23:32). O osude turnaja rozhodne Európska hádzanárska federácia (EHF), ktorá už vylúčila z kvalifikácie domáce hádzanárky

"Tieto problémy sa dali očakávať už po prijatí Kosova ako riadneho člena EHF a IHF najmä vo vzťahu k Srbsku. Už vtedy sa mohlo myslieť na prípad, keď sa tieto krajiny ocitnú v jednej kvalifikačnej skupine. Z nášho pohľadu prvý problém nastal, keď nám oznámili, že zápasy sa odohrajú bez štátnych symbolov, čo sme ostro odmietli. My sme reprezentácia Slovenska a máme právo odohrať medzištátne zápasy pod našou vlajkou a s našou hymnou a navyše takéto rozhodnutie je v rozpore s reglementom EHF. Takisto sme chápali problém srbskej strany, a aj preto sme ponúkli, hneď ako sa situácia začala vyvíjať týmto neželaným smerom, odohrať turnaj na území Slovenska popri kvalifikačnom zápase žien v Šali. Z EHF sme však žiadnu odpoveď nedostali," uviedol prezident SZH Jaroslav Holeša a pokračoval: "EHF v celej tejto záležitosti urobila veľmi veľa chýb a jednoznačne podcenila situáciu, čo je veľmi prekvapujúce, lebo predsedom súťažnej komisie EHF je Božidar Djurkovič, ktorý je zároveň prezidentom Srbského hádzanárskeho zväzu. Pre nás boli kroky EHF od začiatku neprijateľné, od zrušenia používania štátnych hymien a vlajok pre všetky tímy na tomto kvalifikačnom turnaji, cez neochotu zmeniť miesto turnaja až po podcenenie bezpečnostných informácií zo Srbska, ktoré nám neboli poskytnuté. Ak by sme tieto informácie mali, náš tím by určite na turnaj neodcestoval. Keď srbské vládne orgány zakázali v piatok večer odohranie všetkých zápasov a Srbsko bolo vylúčené z turnaja, zrušenie turnaja bolo jediným možným riešením. Toto rozhodnutie sa však EHF pre mňa nepochopiteľne rozhodlo prijať až v sobotu o 14.00 h, čo všetkým tímom a nám ostatným určite nepridávalo na pokoji."

Šéf SZH priznal určité obavy v súvislosti s dianím v Srbsku, kde sa začali zhromažďovať radikálni fanúšikovia. "Vývoj celej situácie od štvrtku do soboty sme prežívali veľmi intenzívne a športová stránka turnaja išla u mňa úplne bokom. V podstate k nášmu upokojeniu prišlo až po oznámení, že turnaj je zrušený a náš tím následne odcestoval a v zdraví sa vrátil domov. Naozaj vážne obavy sme začali mať v piatok, dovtedy sme mali len štandardné informácie od EHF ohľadom organizačných pokynov, že dejisko sa mení z bezpečnostných dôvodov a do haly nebudú vpustení žiadni fanúšikovia. Následne však začali prichádzať ďalšie informácie z výpravy a iných tímov, že oblasť turnaja a cesty k nej vedúce sú hermeticky uzavreté, hotel a hala je obkolesená stovkami policajtov v plnej výzbroji, po chodbách hotela chodia policajti so psami. Samozrejme, sa začali ozývať aj rodičia dievčat s otázkami na bezpečnosť, toto všetko v nás naozaj vyvolalo obavy. Okamžite sme sa spojili s naším veľvyslanectvom v Belehrade, ktoré monitorovalo situáciu a komunikovalo s bezpečnostnými zložkami. Upokojili nás, že všetko je pod kontrolou."

 

O osude turnaja zatiaľ ešte nie je rozhodnuté, jeho účastníci však utrpeli aj finančné straty. "Keďže Srbsko bolo vylúčené z turnaja a náš zápas s Nórskom sa uskutočnil, tak zostáva odohrať ešte dva duely Kosovo - Nórsko a Kosovo - Slovensko, ktoré asi nič nezmenia na prvom mieste Nórska. Iná vec je náš protest na exekutívu EHF so žiadosťou o vysvetlenie postupu EHF a nájdenie takých riešení, aby neboli ohrozované bezpečnosť a zdravie účastníkov súťaží riadených EHF. Po tom, čo sme zažili uplynulý mesiac a najmä v posledných dňoch, je finančná kompenzácia tá posledná vec, čo nás zaujíma. Za SZH môžem povedať, že budeme veľmi ostrí voči EHF. Najprv nám bolo odoprené odohrať medzištátne zápasy pod našou vlajkou a štátnou hymnou, neboli nám poskytnuté informácie ohľadom vývoja bezpečnostnej situácie a hlavne neochota riešiť situáciu v predstihu. V pondelok mám stretnutie s prezidentom SOV Antonom Siekelom, na ktorom ho chcem informovať o celej situácii a požiadam ho o podporu pri komunikácii s EHF, aby sa takéto situácie v budúcnosti už nikdy nestali," zakončil Holeša.

PARTNERI