1.dorastenecká liga: ŠŠK Prešov - Drábova Košice (10,30/12,15 hod.)

1.liga žien: ŠŠK Prešov - HK Junior Močenok (14,00 hod.)

SLOVENKY AJ V ODVETE VYDRELI VÍŤAZSTVO NAD TALIANKAMI

naspäť

25.03.2018 11:13       912x

Slovensko - Taliansko 20:17 (8:11)
24.03.2018, Autor: SITA, Foto: Milan Pospiš

Slovenské hádzanárske reprezentantky začali odvetnú časť II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2018 vo Francúzsku víťazne. Po stredajšom vydolovanom víťazstve v poslednej chvíli vo Follonice (21:20) zdolali Talianky aj na domácej pôde v Šali, kde zverenky trénera Dušana Poloza triumfovali v sobotu 20:17 vďaka druhopolčasovému obratu z 8:11. Na konto si pripísali ďalšie dva body, ktoré ich držia v hre o postup na ME. Slovenkám patrí po 4. kole v tabuľke 2. skupiny 3. priečka o skóre za Poľkami, ktoré prehrali duel v Bijelom Polji s domácimi Čiernohorkami 24:33 (13:14).

Reprezentantky SR sa v kvalifikácii najbližšie predstavia 31. mája, keď budú hostiť aktuálne líderky z Čiernej Hory, ktoré už majú istotu postupu na kontinentálny šampionát.

Výsledky - II. fáza kvalifikácie hádzanárok o postup na ME vo Francúzsku - 2. skupina - 5. kolo - sobota:

BIJELO POLJE

Čierna Hora - Poľsko 33:24 (14:13)

ŠAĽA

Zostava a góly SR: Medveďová, Gubiková - Minárčiková, Tulipánová, Rechtorisová 1, Patrnčiaková, M. Holešová 6, Pócsíková 2, M. Školková 1, M. Rajnohová 5/2, S. Szarková 5/1, Olšovská, Habánková, Fiľková-Trehubová, Rebičová, Bujnochová

Najviac gólov za Taliansko: Cappellarová a Niederwieserová po 3, Babbová 3/1, Gheorgheová 3/2

pok hody: 5/3 - 4/3, vylúčené: 5 - 8, rozhodovali: Barysas a Petrušis (obaja Lit.), 2500 divákov

Úvod patril Szarkovej, ktorej dve presné strely znamenali vedenie tímu SR 2:0. Nebola to však predzvesť zlepšeného výkonu domáceho výberu oproti stredajšiemu vzájomnému duelu vo Follonice. Pri vylúčení spomenutej hráčky vyrovnali Talianky v 8. min na 2:2. Slovenky presadzujúce sa prevažne z krídelných priestorov vyhrávali v 11. min 5:3, ale potom museli jedenásť minút čakať na ďalší gól. V 22. min znížili na 6:7, ale ich ofenzívne trápenie pokračovalo aj v zostávajúcom čase I. polčasu. Cez taliansku defenzívu sa nevedeli presadiť z postu spojky, nezužitkovali dvojnásobnú presilovku a aj jeden pokutový hod. Hostky si vypracovali trojgolový náskok, s ktorým išli aj na prestávku (11:8).

Stíhaciu jazdu slovenského družstva odštartovala Holešová. Jej góly spolu s presnými zásahmi Szarkovej a zákrokmi brankárky Gubikovej vyniesli domácim hráčkam v 38. min vedenie 12:11. Talianky sa v tých chvíľach trápili v útoku proti vysunutej obrane, nezužitkovali ani dvojnásobnú početnú výhodu. Štvrťhodinu pred koncom opäť zaúradovalo trio Szarková - Gubiková - Holešová a kouč súpera si za nepriaznivého stavu 13:15 zobral oddychový čas. Po ňom Rajnohová zvýšila na 16:13 a v úvode záverečnej desaťminútovky na 17:14. Talianky v 56. min skorigovali na 17:18, ale nevyužili výhodu presilovky. Slovenky potom už nepustili vedenie z rúk, poistky pridali Holešová s Rajnohovou a za priazeň sa divákom v zaplnenej šalianskej hale odvďačili víťazstvom (20:17).

Hlasy:

Dušan Poloz (tréner SR): "V prvom polčase sme hrali veľmi pasívne v obrane a prechodová fáza v druhej vlne nebola na potrebnej úrovni, pri ktorej sme nedokázali nájsť voľnú hráčku na zakončenie. Stále tam boli obavy a strach z individuálnej chyby, čo a prejavilo na výkone i výsledku. Po zmene strán to bola zásluha celého tímu. Vďaka obrane 1 - 2 - 3 sme sa od súpera odtrhli, Talianky nám potom situáciu skomplikovali hrou bez bránkarky a napokon sme to uhrali."

Mária Holešová (krídelníčka a najlepšia strelkyňa SR): "Bolo to opäť náročné. Na začiatku zápasu sme sa trápili, nevedeli sme sa naštartovať. Napokon však trénerovi vyšiel dobrý ťah s obranou 1 - 2 - 3, čo nám pomohlo. Podržala nás brankárka Lucka Gubiková a potom sme sa už chytili."

Simona Szarková (spojka SR): "Tréner nám cez prestávku dohovoril v kabíne. Jeho slová nám pomohli, hneď po zmene strán sme zmazali manko a potom vyhrali nielen druhý polčas, ale i celý zápas.

Karin Bujnochová (spojka SR): "Na zápas na šalianskej pôde som sa tešila a hoci to nebolo podľa našich predstáv, som rada, že sme duel napokon doviedli do víťazného konca."